מדריכים

השבוע ה-22 להריון

השבוע ה-22 להריון

בשבוע ה-22 להריון לתינוק שלך מקבל תווי פנים מובחנים משלו. 


גודלו של התינוק בשבוע ה-22 להריון

בשבוע ה-22 להריון גובה התינוק עומד על כ-28 ס"מ ומשקלו הוא 453 גרם. בערך כמו בקבוק מים קטן.


התפתחות התינוק בשבוע ה-22

בשלב הזה התינוק גדל, והתפתחות מסת השרירים שלהם גוברת. התוצאה? את תרגישי הרבה יותר תזוזות מעכשיו. הנה עוד כמה דברים שהתינוק שלך עובר בשבוע ה-22 להריון:

תווי פנים: כבר ממש ניתן להבחין בשפתיים והעפעפיים של התינוק שלך השבוע.

שיער: השיער על ראשם וגבותיהם גדל גם כן.

זרועות ורגליים: ככל שהגפיים שלהם מתחזקות, העבור יתחיל לגעת בפנים ובחבל הטבור ברחם.

ציפורניים: ציפורניים קטנטנות עכשיו גודלות על אצבעותיו של העובר. הן יהיו חדות כשהתינוק יוולד, אז תזכרי לקנות מספריים מיוחדות לציפורני תינוק!


מזל טוב!

עברת כבר 55% ממסע ההריון שלך! נשארו עוד 126 ימים עד הלידה.


גופך: הסימפטומים של השבוע ה-22 להריון

ככל שהבטן שלך גודלת, את אולי תחווי משהו מאוד לא צפוי - הפופיק שלך יבלוט החוצה! המשיכי לקרוא בשביל ללמוד על עוד דברים לא צפויים שעלולים לקרות השבוע:

כאבי גב: נכון שזה נראה שהמון נשים בהריון מצטלמות עם היד על הגב התחתון שלהן? אז זה לא במקרה, כאבי גב בהריון זה משהו מאוד נפוץ ושכיח. השינוי של מרכז הכבידה של הגוף, העלייה במשקל, ועודפים של הורמון הרלקסין בגוף ביחד תורמים לכאבי גב חוזרים. הצד המעצבן: זכרי לשבת זקוף ולהתאמן. הצד המעודד: נסי להשתמש בקומפרסים קרים למשך כמה ימים ואז להשתמש בכרית חימום בשביל להקל על הכאב.

הטבור בחוץ!: ככל שהרחם שלך ימשיך להתרחב, הוא ילחץ יותר ויותר על האזור הבטני. אם יש לך טבור "פנימי" יכול להיות שהוא פתאום יילחץ החוצה ויהיה בולט בזמן ההריון. הוא יחזור למקומו המקורי אחרי הלידה.

הנעליים לוחצות: אכן כן, כפות הרגליים נוטות לגדול קצת במהלך ההריון. לכפות הרגליים שלנו יש כ-26 עצמות ו-33 מפרקים, ומכיוון שהורמון הרלקסין משחרר מעט את המפרקים, הרגליים יגדלו קצת. כמו כן גם כל משקל נוסף גורם לכף רגל להשתטח. נעליים מותאמות וצמודות יכולות למנוע במידה את ההתרחבות הזו באמצעות מתן תמיכה לקשת כף הרגל. את יכולה גם לקנות נעליים גדולות יותר בחצי מידה בשביל הנוחות.

לחץ דם: עד לכ-10% מהנשים בהריון סובלות מתופעה כלשהי הקשורה בלחץ דם גבוה. הרופא שלך ימשיך לבדוק את לחץ הדם שלך בכל בדיקה בשביל לוודא שהכל קשורה. למה? כי לחץ דם גבוה יכול להוביל לרעלת הריון(סיבוך המשפיע על בין כ-4% ל-8% מההריונות), שיכולה להוביל לסיבוכים נוספים. עם מעקב קרוב וטיפול ראוי, גם האמא וגם העובר יכולים להיות בריאים ושמחים לכל אורך ההריון.

סימני מתיחה במהלך ההריון


סימני מתיחה אולי יופיעו או יתארכו ככל שהתינוק שלך גדל - ולא רק על הבטן. חזה, ירכיים,ישבן וזרועות כולם יכולים לקבל הדפסי נמר משלהם! מרבית סימני המתיחה עוברים כשלושה שלבים:

  • הם יתחילו כבולטים ומגרדים. צבעם יכול להיות ורדרד, אדמדם, סגלגל, אדום או אפילו חום. בשלב זה הם יבלטו מעל לפני העור.
  • בשלב הבא הם יגדלו וצבעם יתחזק.
  • בשלב האחרון צבעם ידהה ויהיה להם טקסטורה שונה משאר העור.

יש מלא מוצרים בשוק שמבטיחים הגנה או מניעה מסימני מתיחה, אבל היכולות של אף אחד מהם, לפחות עד עכשיו ולפי בדיקת המערכת, לא הוכחו מחקרית. ובכל זאת, זה לא רעיון רע למרוח קרם או שמן ולשמור על הלחות של עורך. בין המועדפים שלנו אפשר למצוא את ביו אויל, ואת השמן המזין של ברט'ס ביז.


במיוחד לשבוע ה-22

הקשיבי והתבונני בגופך. אם את פתאום שמה לב שהפנים והידיים נפוחות, ואת חשה כאבים בבטן העליונה, פני לרופא במהירות, כי אלו יכולים להיות תסמינים של רעלת הריון.


חייך בשבוע ה-22 להריון

קחי נשימות ארוכות. את מסתדרת מצוין. מרבית הדרך נמצאת מאחורייך ולא לפנייך.


שימי גבולות: כן, גבולות זה משהו בריא והכרחי. לא רוצה שכולם יגעו לך בבטן? רוצה שהסביבה תפסיק להגיב על המשקל שלך? נמאס לך מתגובות על מין התינוק? אין שום בושה בתשובה מנומסת אך אסרטיבית של "אני לא רוצה שיגעו בבטן" או " אני מעדיפה לא לומר כרגע". אם אנשים מגיבים לא יפה, זה עליהם, לא עלייך.

מה לקנות: הורידי את הלחץ מהמתניים שלך בעזרת חגורת הריון. רצועת בד זו בדרך כלל מקיפה את אזור הבטן התחתונה והמתניים ומציעה תמיכה קלה והורדה בלחץ על עמוד השדרה.

התמודדות עם אי וודאות:  הכאב הזה נורמלי? מה לגבי כאב הראש? האם אני אמורה להרגיש את התינוק זז יותר עכשיו? שאלות ותהיות יציפו אותך במהלך ההריון. וכשאת נמצאת במצב הזה, של הצפה, קחי נשימה עמוקה, והתקשרי לרופא (במידת הצורך, או שתחכי לפגישה הבאה) ותני לעצמך את הזמן להפסיק הכל ולהרגע.

זמן מנוחה: השליש השני הוא כל מה שקשור בפעילות ועודף אנרגיה, אבל זכרי לתת לעצמך הפסקות כשאת צריכה. אחרי השליש הראשון זה בטח מרגישה נפלא לחזור לרמת האנרגיה הרגילה שלך, אבל בכל זאת, קבעי לעצמך זמנים לנוח ולצבור אנרגיות. בין אם זה שעה לנמנום או לישון עד מאוחר בסופ"ש, או אפילו זמן נוסף לתחביבים, כל האופציות טובות ונכונות.


הבטן שלך בשבוע ה-22 להריון

בשבוע ה-22 , קצב העלייה במשקל עדיין אמור להשאר כרבע-חצי קילו כל שבוע. מהשבוע ה-20, הרופא ימדוד את המרחק בין עצם החיק שלך והנקודה הכי גבוהה של הרחם שלך. השבוע, אותו מרחק אמור להיות באורך של בין כ-20 ל-24 סנטימטרים. את בטח שמת לב שהופיע קו כהה החוצה את בטנך בתקופה האחרונה. זהו הלינאה ניגרה , והוא מופיע בדרך כלל בין שבועות 18-24 להריון. כמו הרבה תופעות אחרות בהריון, קו זה הוא תוצאה של כמויות ההורמונים הגדולות שנמצאות עכשיו בגופך. קו זה הוא רק פיגמטציה קלה ואינה מזיקה, שתעלם לאחר ההריון.

מדריכים אחרונים