מדריכים

8 קריטריונים חשובים שיעזרו לכם לבחור את המעון / הגן המתאים לכם ביותר

בחירת פעוטון

איך לבחור מעון / גן מתאים ? 

כמו מרבית ההורים, אתם רוצים למצוא את מעון היום או הגן הזולים והאיכותיים ביותר, שיהיו כמה שיותר קרובים לביתכם או לעבודה.
על פניו זה לא נשמע כמו בקשות מוגזמות מידי נכון? חכו עד שתתחילו לעשות את המחקר שלכם בנושא.
פתאום האפשרויות יכולות להיראות קריטיות ומלאות בפרטים קטנים מה שעלול לעלות את מפלס הלחץ.
רגע, איך נדע שהאפשרות הזו טובה יותר מזו? על אילו ביקורות נוכל לסמוך?

קודם כל, לנשום. "החיפוש אחר המעון הנכון הולך להיות מלחיץ, אך אל תתייאש", אומרת סידני זיוורטס, חוקרת הבריאות והתזונה ב- Consumersafety.org. "חשוב להתחיל לחשוב על טיפול בילדים הרבה לפני שהתינוק מגיע, כלל אצבע כללי להורים שחוזרים מיד לעבודה לאחר לידת התינוק הוא להתחיל לחפש בשליש השני. אם אתם גרים בעיר גדולה, כמה שיותר מהר יותר טוב" 

ככל שיהיה לכם יותר זמן, כך תוכלו להבטיח שתקבלו את מעון היום הטוב ביותר עבורכם ועבור צרכי התינוק שלכם. אך מה עוד עליכם לזכור?


הנה 8 דברים שצריכים להיות לכל מעון יום מעולה:

  1. ביקורות וחוות דעת חיוביות

לכל המעונות הטובים יהיה מוניטין מוצק וביקורות חיוביות מצד הורים שהיו בעבר או בהווה.

זה לא אומר בהכרח רק המעונות שתמצא באינטרנט (אבל כמובן בדקו גם את אלה!).
בקשו מהמעון לספק לכם כמה שמות ומספרי הורים שאליהם תוכל להתקשר לקבלת חוודת דעת.

תוך כדי המעבר על הביקורות, שימו לב לדפוסים הטובים או הרעים. "אף ספק לא מושלם, אבל אם שומעים על אותם סוגים של תלונות, משהו לא בסדר", אומרת טראסי סנדרס, מחברת הספר "בית בבית: מדריך להורים לבחירת טיפול איכותי בילדים".

כשאתם נכנסים לאינטרנט, אל תזלזלו במדיה החברתית. "לספקי מעונות יום רבים יש עמודי פייסבוק", אומר זיוורטס. "קרא את מה שהם מפרסמים, ושים לב גם למה שההורים אומרים. כאשר ההורים מעורבים יותר זה סימן חיובי שמצביע על כך שהמקום מספק טיפול איכותי ומהימן".

 

  1. ילדים שמחים וסביבה אכפתית ובעלת גירויים מגוונים

אתם תרגישו את זה מיד כשתכנסו למעון.

במצב הזה, הרושם הראשוני הוא הכל. האם זה נראה כמו מרחב תוסס, נקי ומהנה עבור ילדכם? "תסתכל על הסביבה וודא שהיא ביתית, נעימה ומסבירת פנים" אומרת רייצ'ל רוברטסון, סגנית נשיא לחינוך ופיתוח ב- Bright Horizons. שים לב אם יש להם סביבות המתאימות לכל שלב בגיל. לדוגמה, האם בחדר התינוקות יש שטח רצפה רב לתינוקות שהחלו לזחול? או שיש לילדים הגדולים שולחנות כתיבה או שולחנות לצביעה או אומנות?

 

שימו לב לילדים. האם הם שמחים ומעורבים באינטרקציות? האם יש להם גישה לפעילויות מגוונות? האם הם משתפים פעולה בשמחה עם המטפלים? "העריכו כיצד מעודדים ילדים לחקור את הסביבה. האם הם יכולים לעשות בחירות עצמאיות? " מוסיפה רוברטסון. "כמו כן, חפשו דוגמאות למה שהילדים עושים ולומדים כמו תצוגות ציורים למשל".

אתה רוצה להרגיש שהילדים והחלל עצמו מתקיימים בהרמוניה. כשתרגישו ממש טוב עם הסביבה, אתם בטח תוכלו לדמיין את ילדכם עומד ליד כיור המטבח למשל, משתולל עם ילד אחר או זוחל על משטחי הפעילות ומחפש ספר לקרוא, וגם הכי בנאלי - איפה הוא יאכל.

גן ילדים

 

  1. לוח זמנים או תוכנית לימודים מעניינת ומגוונת

מה שמהווה את הכי טוב כאן תלוי במה שאתם שואפים שילדכם יקבל.

האם אתם רוצים שיהיה להם לוח זמנים רופף וזורם שמונחה על ידי הילדים ומשתנה לעתים קרובות? או שהייתם מעדיפים סביבה חינוכית יותר בית ספרית עם תוכנית לימודים יותר נוקשה? כך או כך, המעון הטוב ביותר עבורך צריך לענות על הצרכים שלכם. וודאו שטלוויזיה או סרטונים ממלאים תפקיד מינימלי (או בכלל לא) אלא אם כן הם חלק מתכנית הלימודים ומתאימים לגילם. לא משנה באיזו סוג תכנית תבחרו לילדכם, אתם והצוות המטפל יכולים לשתף פעולה כדי לשפר את חווית הלמידה של ילדכם, זה יכול לקריות על ידי בניית מערכות יחסים חזקות עם הצוות כבר בגיל המוקדם, ההורים והגננות יכולים לתמוך בילדים ולהכין אותם להצלחה עתידית, גם במעון וגם מחוצה לו.

 

  1. מטפלים / גננות מוסמכים/ות שאכפת להם באמת

ודאו שיש להם את האישורים הבסיסיים.

בדקו אם יש להם את הבסיס מבחינת הסמכה והכשרה. רצוי שיהיה להם תארים הקשורים להתפתחות בגיל הרך או להיות בתהליך קבלת תואר כזה. עליהם להיות בעלי הכשרה בהחייאה ובכל הליכי חירום אחרים.

מעבר לזה אתם יכולים ללמוד הרבה פשוט על ידי התבוננות. הקשיבו לאופן שבו המטפלים או הגננות מתקשרים עם הילדים ושימו לב לשפת גופם. בדקו אם הם מדברים בכבוד לילדים ובגובה העיניים. "הורים רוצים לשמוע שיחות משמעותיות ונימת קול מכבדת, אפילו בחדרי תינוקות ופעוטות, ולא בטון סמכותי, הרבה הכוונה שלא לצורך והרבה את המילה לא." אומרת רוברטסון.

מעבר לאינטראקציה עם הילדים, עד כמה אתה מרגיש נוח עם המטפלים? האם הם תקשורתיים, ברורים ונראים להוטים לבצע את תפקידם ולהיות שותפים שלכם בטיפול וחינוך ילדיכם?

 

  1. בטיחות, בטיחות, בטיחות

אולי הדבר הכי חשוב שלפעמים נשכח.

מעונות מעולים צריכים בראש ובראשונה להבטיח את ביטחון הילדים. זה כולל נהלי בטיחות מזון, מרחב משחקים מטופח ומתוחזק עם סטים של צעצועים (שגם הם עם תווי תקן ומותאמים לפי גיל) ופיקוח של הצוות החינוכי באופן מתמיד.

שטח מוגן היטב לילדים יכלול:
*עריסות מחוץ לטווח התריסים או החלונות
*חלונות שאינם בהישג יד או סגורים עם ידיות בטיחותיות
*מדרגות חסומות על ידי שער לתינוק
*שידות החלפה וכיסאות אוכל גבוהים עם רצועות לקשירה
*צעצועים נקיים במצב טוב (ללא צעצועים שבורים / מלוכלכים)
*אין חפצים קטנים מסביב שילדים יכולים להיחנק מהם (חשוב במיוחד במעונות / גנים עם קבוצות גיל מרובות)
*חומרים רעילים פוטנציאליים (כמו תרופות וציוד ניקוי) לא בהישג יד

 

  1. יחס נמוך של כמות ילדים עם כל מטפל וכמה שפחות החלפת מטפלים

חפש יחס מטפל לילד 1: 4 , כלומר על כל 4 ילדים מטפל/ת 1.

ככל שידיים רבות יותר על הסיפון, כך ייטב. עדיף שתהיה כמות גבוהה של מטפלים / גננות בכל קבוצת ילדים. ובמצב אידיאלי, כדאי שאלו יהיו אותם המטפלים / גננות מדי יום. "עדיף שילדים יישארו עם אותה מטפלת לפחות שנה", אומרת קריסטל רוג'רס-נלסון, מומחית להורות ובטיחות ילדים ב- A Secure Life. העקביות חשובה לילדכם על מנת לשמור על רווחתם ורמות האושר שלהם.

  1. מדיניות וכללים קבועים

מדיניות תפעולית כתובה ומבוססת עוברת דרך ארוכה.

כאשר עסק בבסיסו הוא עקבי ומאורגן, אתה יודע שזה כנראה ישקף בכל חלקי הפעילות שלהם. מעונות יום טובים קובעים מדיניות הפעלה מבוססת. כמו למשל אופן הטיפול בילדים חולים או במצבי חירום. אמנם אתם לא רוצים מקום שהוא לא גמיש בכלל שאפילו  ארוחה מיוחדת לילד שלכם לא תוכלו להביא, אבל אתם גם לא רוצים מקום שהכללים בו כל כך רופפים ושאין מדיניות אחידה כך שתרגישו חוסר ביטחון ובילבול בכל מיני מצבים.

 

  1. ביטוח ורשיון להפעלת עסק

רישוי וביטוח הם דרישות המדינה והיעדרם הם בגדר עבירה על החוק.

עליכם לבדוק שאכן קיימים ושהם בתוקף. וכנויות רישוי ממלכתיות מאמתות כי המרכז בטוח ועומד בכל התקנות הרשמיות.

 

 

בסופו של דבר כדי למצוא את המעון או הגן הטובים ביותר כדאי לשלב בין כל הקריטריונים שסקרנו, תוך סימון וי ברשימה האישית שלכם על הדגשים החשובים לכם.  
הקשיבו לעצמכם בזמן החיפוש ותראו איזה מקום גורם לכם להרגיש בטוחים ושמחים להשאיר בו את ילדך שם למשך כל היום. זכרו שצוות הגן וכן הילדים האחרים ומשפחותיהם הופכים למעגל החוויות הראשון שלהם מחוץ לבית ועל כן חשוב שתהיה התאמה מירבית לדרישות והשאיפות שלכם כהורים עבור ילדיכם.

מדריכים אחרונים