מדריכים

גזים אצל תינוקות: סימנים ודרכי טיפול

באופן טבעי, גם תינוקות צריכים פשוט לשחרר לחצים. איך אתה יכול לנקוט במשנה זהירות כדי לשמור על איכות החיים והנוחות של הבייבי שלך? כאן, אספנו וריכזנו הגיגים של מומחים רבים ששיתפו בעבר - מה עושים כשהתינוק שלך פשוט צריך להפליץ?

כשלתינוק שלך נוח, אתה יכול להיות קצת יותר רגוע.

הורים טריים מופתעים לרוב מרעשים כל-כך גדולים שיוצאים מתינוק כזה קטן, ולפעמים נדמה שהתינוק שלך יכול להחזיק לבד את הקהל ברסיטל כשגזים הם חלק מהרפרטואר. "גז הוא חלק אינטגרלי מתהליך העיכול, אבל הוא גם אחראי על רוב כאבי המעיים", אומר ג'רמיה לוין, מנהל גסטרואנטרולוגיה לילדים ב-NYU Langone Health. "יותר מדי גזים הם בדרך כלל סימפטום שמשהו אחר קורה." אז תתפלא או לא, הפעולה שבאה לך בכזאת קלות יכולה לגרום לכאבים עד כדי בכי לתינוק שלך.

אז מה גורם לכאב אצל תינוק שיש לו גזים? ומהם הסימנים של תינוק עם גזים?
הנה כל מה שאנחנו יודעים על גזים אצל תינוקות - ואיך אתה יכול לעזור לקטן שלך לעבור אותו, מהר.

 

למה התינוק שלי מפליץ כל כך הרבה?

כל אדם על הפלנטה צורך, מייצר ופולט חזרה - גז. כאשר המזון עובר דרך מערכת העיכול, המעי הדק סופג את החומרים הניתנים לשימוש. חיידקים במעי הגס מפרקים את השאריות, משחררים מימן ופחמן דו חמצני ומייצרים בועות של גז בתהליך. גיהוק מאפשר לחלק מהגז לברוח מהבטן בשלב מוקדם, והשאר עובר מהמעי הגס לפי הטבעת, שם הוא נפלט בעיקר באמצעות יציאות  או הפלצות. לעיתים גם וגם אבל זו כבר כתבה לאבות מתקדים פלוס.

עד כה נשמע די קל. אך כאשר גזים לא עוברים בקלות, הם מצטברים במערכת העיכול וגורמים לנפיחויות ואי נוחות באזור הבטן בעיקר בקרב תינוקות. "מערכות העיכול של תינוק שרק נולד אינן בשלות לכניסה של כמות אוויר כזו גדולה, ולכן הן מייצרות הרבה גזים, וזה נורמלי. צריך לזכור שתינוקות גם לוקחים הרבה אוויר בזמן האכלה ובכי, מה שמייצר יותר גזים", אומרת סמירה ארמין, רופאת ילדים בטקסס, ביוסטון. תינוקות המוזנים מבקבוק נוטים לסבול יותר מגזים אבל ההנקה לא מונעת את התופעה רק מפחיתה אותה בגלל שצורת יניקה זו מאפשרת פחות אוויר.

תינוק שזה עתה נולד, מכניס יותר אוויר מאדם מבוגר ולכן גם מוציא יותר.

תדירות הגזים בדרך כלל אינה סיבה לדאגה, וגם תינוק בררן עשוי להיות נורמלי לחלוטין. בניגוד למבוגרים, תינוקות מפליצים בהרבה פחות סטייל ועם הרבה יותר רגש שנובע מהרבה, הרבה, הרבה כאב. "הבעתם עלולה לשדר אי נוחות או סתם בררנות כשיש להם גזים שצריך לצאת החוצה אל אוויר העולם", אומר ארי בראון, רופא ילדים מאוסטין. "אבל זה נדיר שלתינוק באמת תהיה אי נוחות בגלל גזים שתצטרך טיפול מיוחד." 

 

מהם הסימנים שהתינוק שלך צריך לשחרר?

אם אתה חושד שהתינוק שלך באמת לא מרגיש בנוח, והוא ממשיך להתפתל ולמשוך את רגליו, יכול להיות שיש לו קצת גז שמסרב לצאת. הדרך הטובה ביותר לאשר את החשדות שלך היא לנסות כמה טכניקות להרגעת בטן רגיזה. "אם התינוק שלך נראה הרבה יותר טוב לאחר השחרור, אז זה סימן מובהק שהבעיה הייתה גזים ולא כאב בטן אחר", אומרת ג'ניפר שו, רופאת ילדים באטלנטה. זה חל על תינוקות יונקים עם גזים ותינוקות שניזונים מבקבוק.

עבור חלק מהילדים, אפילו כמויות רגילות של גזים עלולות לגרום לאי נוחות חריגה. הסיבה לכך היא שיש להם רגישות מוגברת להתפשטות (מתיחה של המעיים), אומר ג'ון רוזן, גסטרואנטרולוג ילדים ב-Children's Mercy, בקנזס סיטי, מיזורי. ילדים (ומבוגרים) חווים תחושות מסיבי כאב במעיים בדרכים שונות. ספי הכאב משתנים בין לתינוק לתינוק, ואפילו בין אחים.

 

האם יש תרופות וטיפולים לגזים אצל תינוקות?

אם יש לך תינוק שיש לו גזים, יש כמה דברים שאתה יכול לעשות. התחל בהנחת תינוקך על פני משטח שטוח, הבטן כלפי מטה. הרם אותו מעט על הבטן ועסה בעדינות את הבטן, או שתניח את תינוקך "על הגב ותזיז את הרגליים והירכיים שלו כאילו הוא רוכב על אופניים", אומר ד"ר בראון. לעתים קרובות תנועות מסוג זה שוברות בועות ונותנות לגז דחיפה נוספת כדי לפלס את דרכו החוצה. "אתה יכול גם לנסות אמבטיה נעימה וחמה כדי להקל על אי הנוחות", מוסיף ד"ר בראון.

אם אתה עדיין מתמודד עם תינוק שבוכה ללא הפסקה, אולי תרצה להתייעץ עם רופא הילדים שלך לגבי ניסיון של טיפות להקלה על בטן נפוחה. "אומרים שחלק מהתינוקות מגיבים היטב לטיפות נגד גז ללא מרשם המכילות סימטיקון", אומר ד"ר שו. אפשרות נוספת היא לשקול מה עלול לגרום לעודף הגז ולראות אם אתה יכול להפחית את צריכת הבועות מלכתחילה. למרות שזו חלוקה כיוון שהתינוק לא שולט על מערכת הנשימה שלו בצורה עצמאית כמו אדם בוגר.

 

מהי הדרך הטובה ביותר למניעת גזים אצל לתינוקות?

זמן האכלה יכול לבוא עם הרבה בכי, בליעה, זלילה, שאיבה ויניקה - ובמילים אחרות, הרבה אוויר, שבסופו של דבר מסתכם ומתבטא בצורה של גיהוק או פלוץ. "ובעוד שההקלה בגיהוק עשויה להיות מיידית יותר, לאוויר שהופך לגז יש מסע ארוך יותר דרך מערכת המעיים תחילה", אומר ד"ר שו. נסה להיות קצת יותר ערני לגבי הגיהוקים של התינוק שלך במהלך ואחרי האכלה כדי לראות אם אתה יכול להקל על חלק מהגז עוד קודם.

אבל אל תדאג אבאל'ה, Daddy כאן לקצר לך את זמן ההמתנה על הרגליים עם תינוק שרק מחכה לגרעפס.

 

שייק איט טיל יו מייק איט

אם אתה משתמש בתחליפי חלב, תן לבקבוק להתייצב תחילה לפני שתיתן אותו לתינוקך. בפעולת הערבוב והניעור, לעתים קרובות, נכנסות הרבה בועות אוויר, וכשאתה נותן לילד שלך לשתות אוויר זכור שהוא יהיה חייב לצאת בדרך אחרת. שקול גם להשתמש בפורמולה מוכנה לתינוקות עם בעיות גזים מוצהרות, כמו גם בבקבוקים עם אוורור מיוחד שעשויים להפחית את כמות הבועות.

 

בסוף זה הכל עניין של זווית

תינוקות שניזונים מבקבוק מכניסים הרבה אוויר במהלך היניקה. כדי לקצר לך את זמן ההליכה ברחבי הבית כדי להוציא כמה גרעפסים, קזז את האוויר שהוא מכניס בפעולה אחת פשוטה וחכמה - הטה את הבקבוק בזווית שממלאת את כל הפטמה בחלב. "אחרת התינוק שלך ישאב אוויר", אומר ד"ר שו. "יותר אוויר נבלע פירושו יותר גז". 

 

טוב, אולי שתי זוויות

"בעת האכלה של תינוקך, וודא שראשו גבוה מהבטן", מייעץ ד"ר שו. אתה רוצה להחזיק את תינוקך במצב המאפשר לנוזל לשקוע לאט לתחתית בזמן שהבועות עולות למעלה. אם אתה שומר את הבועות קרוב יותר לפני השטח, אמצעי היציאה הטבעי והקל ביותר הוא גיהוק. סביר להניח שבועות כלואות יעברו בצורה של גז.

הגיע הזמן שתוסיף משמעות חדשה של 'For Play' ללקסיקון. נכון, לא משחקים עם אוכל. אבל תתעורר אבאל'ה, האוכל משחק בך. ואני לא מדבר על הכרס היריון שפיתחת כדי לתמוך בחשקים של המאמי שלך, אלא על התפריט התזונתי של התינוק 'הרעב כל שעתיים' שלך.

סוגים מסוימים של מזונות - אלה שקשים יותר לעיכול - ידועים כגורמים לעודף גזים. והאכלת תינוק רעב, במיוחד בשלב כל כך רגיל בגדילה ובהתפתחות שלו, עד שהוא מתייצב ומצליח לאכול אוכל מוצק, היא למידה מתוך ניסיון כשאין קבוצת ביקורת והמשוב היחידי שאתה מקבל הוא כמה הרדיוס הקרוב אליך נשאר נקי. אז אם אתם מתמודדים עם תינוק רעב שסובל מגזים, כדאי לבחון בשנית את התזונה שלו - שלך ושלה. המזון הגורם לגזים שאתם אוכלים (ברוקולי, כרובית, כרוב, שעועית) מופיע בחלב האם, מה שעשוי להוות תרכובת גז נוספת עבור הקטן שלך ועוד זמן על הידיים.

 

 

מתי לבקר את רופא הילדים?

כאשר התפתלות, בכי, ידיים קפוצות לאחר ההאכלה, רגישות גבוהה בבטן וסימני התנהגות אחרים של עצבנות הנובעות מגזים נמשכים מעבר לחודשים הראשונים של תינוקך, יש סיכוי סביר גבוה שיש לו אי סבילות למזון. אחת הדרכים לחשוד ברגישות למזון היא אם הם מתמודדים כבר עם בעיות בריאותיות משמעותיות אחרות. "לתינוק או ילד עם אלרגיה למזון יהיו כנראה גם פריחות בעור, הקאות, שלשולים או דם בצואה, וייתכן שהם לא עולים מספיק במשקל", אומר ג'ין מולסטון, גסטרואנטרולוג לילדים מבית החולים ריילי לילדים באוניברסיטת אינדיאנה בריאות, באינדיאנפוליס. ואם יש חשד, גש לרופא המשפחה לצורך ביצוע בדיקות נוספות כדי לטפל במהירות במצב הבריאותי של הילד שלך.

כאבי גזים הם גם סימפטום של מחלת הצליאק או אי סבילות למוצרי חלב. ילדים לא נולדים עם הפרעה אוטואימונית זו; זה יכול להתפתח בכל נקודה כאשר משהו בסביבה שלהם "מדליק" את הגנים הגורמים לזה. בקש מהרופא שלך לבדוק את ילדך עבור מחלת צליאק אם הוא חווה גם בעיות גדילה, אי נוחות בבטן, הקאות, שלשולים כרוניים או עצירות, או אם צליאק או כל מחלה אוטואימונית אחרת מופיעה במשפחתך.

חשוב שתדע, רופא המשפחה שלך, למד מספיק זמן כדי לחשוד ברגישויות שעלולות לפגוע בתינוק רך. ולכן חשוב שתודיע לרופא הילדים שלך על כל גזים הקשורים לחום, בריחת שתן, שלשול, כאבי בטן עזים, צמיחה לקויה, דם בצואה או תסמינים פתאומיים אחרים. תסמינים אלה עשויים לאותת על בעיה בסיסית, בין אם התינוק מתמודד עם גזים בלילה או במהלך היום. אבל אתה יודע, אף אחד בעולם לא מכיר את הילד שלו טוב כמו אבא. ולפעמים שווה לקחת גם חוות דעת שנייה.

מדריכים אחרונים