מדריכים

איך לספר בעבודה שאתה יוצא לחופשת לידה?

בתור אבא שיצא ל-2 חופשות לידה קצת לפני התקופה שממשלת ישראל הודיעה שחופשת לידה לאבות היא דבר מקובל, החלטתי לחלוק איתך את הדרך שאני יצאתי עם ההצהרה שלי בעבודה...

תמונה מהספרייה הביתית של משפחת אולנצ'וק

 

המשמעות של מה אתה הולך לספר עכשיו לשותפים לעבודה היא הרבה יותר קשה מהצעד של קביעת השיחה שבה אתה הולך לספר את הבשורה שאתה מביא איתך.
תחשוב על זה רגע, אתה הולך להיעלם ל-3 חודשים בזמן לא נוח. בעבודה אף פעם אין תקופה רגועה או זמן מתאים לקחת חופשה ארוכה. אני בטוח שאתם בדיוק בשלבי סיום של איזה פרוייקט רציני, או שנכנסתם בדיוק לקמפיין ללקוח ענקי.

 

אז לפני שאנחנו מתחילים להבין איך עושים את זה בצורה החכמה ביותר, יש שני דברים שעליך לקחת בחשבון קודם לכן...

1. כולם הולכים לפתוח עליך עיניים. המילה "חופשה" זורקת ישר לשתיית מי קוקוס על חוף בתאילנד או לטרקים באירופה בשילוב עם ימי מנוחה הכוללים יקיצה טבעית, בראנצ' ובכלל ישיבה מרובה בבתי קפה עם הלפטופ. עכשיו תשכח את כל מה שקראת, נהפוך הוא.

2. זה הולך להיות ה-דיבור. זה בדרך כלל מתחיל מבדיחות כי המצב שאבא יוצא לחופשת לידה הוא קצת חריג בארץ, לפחות כך היה עד שליברמן הכיר בחופשת הלידה לאבות. אבל עם הזמן, כשהצוות יבין שהצעד הזה הוא אמיתי לגמרי ואפילו עניין אינטרגלי כחלק מהיותך אבא, הוא יתחיל להתעניין יותר ויותר בהיריון ותמצא את עצמך מתייעץ עם החבר'ה איזו חברה היא המומלצת ביותר לקניית בקבוק לתינוק.

אנחנו כבר יודעים איפה קונים עגלה איכותית בהנחה, לרכישת דונקי 5 מבית בוגבו ואתה?

באופן טבעי, הבן אדם הראשון בעבודה שצריך לדעת לעל חופשת הלידה בעבודה שלכם הוא איך לא – הבחור שמשלם לכם את המשכורת.
עכשיו תתעודד גבר, אצל נשים הבעיה חמורה יותר כי מאד קשה (עד בלתי אפשרי) להסתיר את העייפות והדודות באמצע יום עבודה (ושלא נדבר בכלל על "הרמת כוסית").
שלח מייל נחמד בבקשה לקבוע פגישה משותפת על כוס קפה. אני ממליץ באופן כללי על סוף היום כדי לאפשר לו לעכל את הבשורה כל הדרך הביתה. אם כי חשוב לציין שאחד החסרונות של שיחה בסוף היום הוא כל מה שאתה הולך לחשוב עליו במהלך כל היום עד הדפיקה על דלת המשרד שלו.
אני זוכר שכשאני סיפרתי לבוס שלי בזמנו, שהוא גם השותף שלי היום, על חופשת הלידה הוא תמך בהחלטה הזו רק כי בזמנו (לפני 4 שנים) הוא לא היה יכול לקבל תשלום בהיעדרו.

אם אתה חבר באחת מהרשתות החברתיות של קולגות לעבודה או לקוחות חשובים ועוד לא דיברת עם הבוס שלך,
אתה לא תהיה הראשון לספר לו בבוא העת... 

חכה לפחות עד השבוע ה-22 לצאת בהצהרות. כל היריון של כל אישה הוא שונה, ובגלל שאני לא רופא (אבל מי יודע), כל איש מקצוע רפואי שהתייעצתי איתו אמרו לחכות עם ההצרה עד סוף הסמסטר השני. בשלב זה, ההיריון נמצא ברמת הסיכון הנמוכה ביותר להפלה וכדאי להיות בטוח לפני שאתה מצהיר על צעד כאלה משמעותי.

כשערכתי בזמנו את השיחה עם הבוס שלי, נאלצתי לסייג את ההצרה בדבר חופשת הלידה עם ההבטחה שהתפוקה שלי לא תפגע והחזרה שלי למשרד מובטחת. ובדיעבד, למרות שהכל היה נכון, טון הדיבור המסויג שלי היה מיותר. אין לך שום סיבה להרגיש אשם, ההיפך, אתה צריך להרגיש יותר אבא ולאסוף עוד קצת פאסון לאגו הגברי שלך. היציאה לחופשת לידה לא צריכה להוות בעיה דרמטית כי בניגוד לחופשת מחלה (דוגמה שרירותית להיעדרות ארוכה ממקום העבודה), ביציאה לחופשת לידה מתחילים להכין את הקרקע למחליף עוד קודם.

ומה לגבי מהלך כל השיחה? אין דרך "נכונה" לספר לבוס שלך שאתה יוצא לחופשת לידה, אבל אם אתה חוטף פחד ונרתע, זכור שאתה לא הגבר הראשון שמתמודד עם השיחה הזו, ובכלל, בירה פותרת הכל ואם לא הכל אז לפחות את שבירת הקרח והקשיחות הראשונית בעבודה.

אם אתה קורא את זה ואתה כבר בחופשת לידה, או מתכנן אחת כזו – אל תזניח את עצמך. חופשת לידה היא לא מסיבת רווקים בבוקרשט או חופשה כמו שהחבר'ה מהעבודה חושבים שאתה נמצא בה. קפוץ לקאנטרי, תחזור לתחביבים הישנים כמו אומנות או צילום, או שתצא לרוץ בשעות הערב, טיפ שלי- אתה תחזור הביתה מלא אנרגיות ורוב הסיכויים שהילד ישן טוב אחר-כך.

הערות

לא נמצאו הודעות

כתוב ביקורת

מדריכים אחרונים