מדריכים

החודש הראשון להיריון

החודש הראשון להריון הוא החודש החשוב ביותר בכל מהלך ההיריון שקובע גם את המשך התנהלות החודשים הבאים
אולי יהיה לך קשה להאמין כי השינוי לא ניכר חיצונית אבל גוף האישה מתחיל להשתנות, וזה הזמן לקבל כמה החלטות חשובות לגבי העתיד הקרוב.

השבוע הראשון להריון בפרט, הוא זמן מכריע עבור העובר המפתח קבוצת תאים משלו, ועבור המאמי, שלא חייבת להיאבק בעייפות, אלא להוריד מעצמה את העומס כל שתוכל, לישון לפחות 8 שעות ביום, לתת לעייפות לנצח בשעות הצהריים (ובעצם לאפשר לעצמה לנמנם מדי פעם), להקפיד על תזונה עשירה בסיבים תזונתיים, ולהימנע מאלכוהול, ניקוטין וסמים אחרים.

כמו כל שלב בחיים, הדרך הקלה לעשות את השינוי הגדול הזה, היא ביחד.

 

אז מה בדיוק קורה שם?

את החודש הראשון להיריון ניתן לחלק לשלושה שלבי התפתחות: שלב הקליטה, שלב הרחם ושלב ההתעברות. שלב הקליטה מתחיל ברגע שהעובר נקלט בהצלחה לתוך רירית הרחם, ולאחר מכן שלב הרחם שבו העובר מתפתח לתא גדול עד שלבסוף הוא גדל ומתפתח בשלב העובר.

בשלב הראשון, הביצית המופרית משתלת ברחם ומתחילה להתפתח. רירית הרחם מתעבה כדי להתכונן לקליטה אפשרית ואם היא לא מתרחשת, היא נושרת כמדי חודש בשבוע הוסת של המחזור החודשי. במידה וההפרייה נקלטה, השליה תתחיל להתפתח ברחם, על מנת להזין את העובר במהלך כל ההיריון מאספקת הדם של האם.

בשלב השני, הביצית המופרית נקראת היום עובר. העובר התפתח לבלסטוציסט (תא גדול עשוי נוזל השומר על התאים הפנימיים במטרה ליצור שכבת הגנה מיטבית בשלבי ההתפתחות הבאים), מה שאומר שהכדור הבלסטוציאסטי ייעצר על דופן הרחם ומכאן יתחיל לגדול. 

ובשלב השלישי כבר אפשר להתחיל לראות תוצאות מהעבודה הקשה של האישה שלך, לעובר כבר יש דופק! זה לא שלא היה לו דופק עד כה, לכל יצור חי (גם לעובר) יש דופק, אבל רק מהשבוע השלישי אפשר לראות בבירור בבדיקת האולטרסאונד את הדופק. השבוע זה גם השבוע שבו התינוק מתחיל לפתח את מערכת העצבים המרכזית שלו, ואפילו לקחת חלק “במטלות הבית", זאת אומרת בייצור hCG, הורמון שמייצר אסטרוגן ופרוגסטרון ומייצב את רמות הסוכר בדם.

 

כל התסמינים שהיא כנראה תחווה במהלך החודש הראשון:

הקאות- בעקבות עלייה ברמות הפרוגסטרון בשלב הראשוני, נשים רבות יחוו בחילות בעיקר בבוקר אך לא רק ובעיות אחרות במערכת העיכול שיובילו לשינויים תכופים וקיצוניים על היציאות.

רגישויות, נפיחות וכאבים- כמו במחזור החודשי, רגישויות וכאבים בגוף האישה נובעים משינויי הורמונים כרוניים. בניגוד למחזור החודשי, בהיריון, תדירות השינויים ההורמונאליים עולה ולא מתייצבת למחזור קבוע. אחד האיברים המתפתחים בגוף והאחראיים על ייצור ההורמונים הוא השלייה. השלייה מייצרת הורמונים חיוניים ביותר עבור העובר, והיא משמשת כמערכת החיסונית בשני הטרימסטרים הראשונים של ההיריון בהגנה מפני חיידקים מסויימים.
עם זאת, השלייה אינה מגנה על העובר מפני נגיפים ולכן אלכוהול, ניקוטין וסמים אחרים עלולים לעבור דרך השלייה ולהזיק לעובר אסורים בהיריון.
יתרה מכך, בתפקידה השני, השלייה היא גורם מקשר בין חבל התבור למחזור הדם האמהי המחובר לדופן הרחם ומשמשת כמעין נתיב דו-כיווני עבור חמצן ופסולת מזון של העובר כדי שיחזרו חזרה אל למחזור הדם האמהי ויתפרקו שם.

סחרחורות ועייפות מוגברת- מפאת כל השינויים ההורמונאליים והתהליכים הדרסטיים עליהם דיברנו למעלה שעובר גוף האישה בשלושת השבועות הראשונים, ייתכן שהיא תרגיש סחרחורות עד לעלפונות. בשביל ליצור שגרה חדשה, חשוב להקפיד על זמני ומחזורי שינה קבועים זכדי להרגיע את הגוף ולעבוד קשה בשלבי הפיתוח הראשוני.

 

הטיפ של דאדי: במהלך ההיריון גוף האישה משתנה וצורך יותר וויטמינים על מנת להזין בצורה הטובה ביותר את הבייבי שלכם. רוצה להיות האבא המושלם? צור לה מארז מפנק עשיר בחומצות פוליות, ברזל וויטמינים כמו ברזל, אבץ, סידן, ויטמין C וD. נשמע מצחיק, אבל חכה שתטעם את דובוני הגומי לצריכת ויטמין C.

 

דימום- בשבוע זה המאמי שלך, כמו 30% מהנשים, עלולה לחוות דימום קל. תופעה זו מוכרת וקורית כאשר העובר מתחבר לדופן הרחם. הדימום נוטה להיות בצבע שונה: ורוד בהיר או חום כהה, בשונה מהדימום בזמן הוסת וסביר להניח שיימשך מספר ימים ספורים.

גודש בשדיים- אז אמנם בבדיקת אולטרסאונד לא תראה הרבה, אבל בשני אלה בטוח תבחין. כבר בשלב זה גוף האישה מתכונן להאכלת תינוק. במהלך כל תקופת ההיריון, הגוף מתחיל לייצר יותר ויותר הורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון. אותם הורמונים שאחראים להגדלת גודל השד ולרגישות במהלך ההיריון המוקדם.

דּוּדוֹת- הדרך להיות אבאל'ה למופת מתחילה בבעל מעולה. זוכר שהיא לא אוהבת זיתים ירוקים? או הכל חוץ מפטרוזיליה? אז תתחיל לשכוח אבל אל תטריח את עצמך לזכור מחדש.
החל מהשבוע השלישי, יתעוררו הדּוּדוֹת המוכרות בעיקר כחשקים מסויימים למאכלים אבל גם לריחות ובעיקר לטעמים ותבלינים. הצד הלא פחות חשוב והפחות מוכר של הדּוּדוֹת הוא הסלידה מריחות וטעמים שונים.

איך לזהות דּוּדא? משפט שיאמר בדרך כלל בקול מתוק "ואי מאמי בא לי..." ובתור מלומד ניסיון, כשלה בא- אתה מביא.

 

אף על פי שהיריון הוא חלק ממעגל החיים, חלק מהנשים ההרות כלל אינן סובלות מתסמיני השליש הראשון או החודש הראשון להיריון. חוסר בתסמינים לא אומר שמשהו לא בסדר בעובר או בהיריון של המאמי שלך- רק שכל הריון שונה. כל הדיבורים פה עשו לי דּוּדא לערגליות תות, יש מצב לאיזו ג'סטה על הדרך אבאל'ה?

 

 

היריון או לא היריון- זאת השאלה

בשבוע הרביעי, אתם סוגרים חודש ראשון לתוך ההיריון ובעצם מחזור חודשי שלם. ולמרבית הצער יכול מאד שהגוף יבצע הפלה אם הקליטה לא חזקה מספיק.

אחד מהפחדים הגדולים בחודש הראשון הוא מידת האמינות שנובעת לעיתים מהדיוק של בדיקות ההיריון השגרתיות. זה דבר ידוע שהדרך המהירה והנוחה ביותר לבדוק אם היא בהיריון הוא בדיקת הריון מהירה מרשת הפארם או בית המרקחת, אבל הן לא תמיד אמינות ב-100% ולכן אם הבדיקה הביתית שלילית אבל יש לה הרגשה שהיא נקלטה, ניתן לקבוע בדיקת דם.

טיפ של Daddy- לך איתה לבדיקת דם, תלווה אותה במיוחד כשהגוף שלה תשוש לאחר הבדיקה ותמיד, אבל תמיד תחזיק שוקולד שהיא אוהבת בכיס.

במידה ובדיקת הדם יצאה שלילית, תוכלו להכנס למחשבון הביוץ שלנו ולהמשיך לנסות. עם כמה שזה מבאס, אתם לא הראשונים שחווים את ההפלה, וחשוב מכך - אתם לא לבד שתפו את הDaddy-Bro בכל החששות והרגשות המציפים אתכם, אנחנו כאן להקשיב!

במידה ובדיקת הדם יצאה חיובית בסוף החודש הראשון, הבלסטוציסט כבר יהיה מפותח לחלוטין על מנת להיות מסוגל לגדול ברחם לעוד מספר חודשים קדימה ואפשר יהיה להכריז עליו רשמית כעובר!

 

אין דבר כזה האבא המושלם

דבר ראשון אבאל'ה, תמחוק את השורה הקודמת מהראש. אין כזה דבר האבא המושלם. אין בעל מושלם. שום דבר בחיים האלה לא מושלם. הדבר שהכי קרוב לשלמות הוא הילד שיצרתם והבאתם לעולם.

מדי חודש אוסיף בכל מאמר לך פה את שני עקרונות חשובות שיקרבו אותך להיות הבעל הטוב ביותר ואבא אקטיבי.

1. אבא אקטיבי - תרגיל ספורט המומלץ לנשים בהיריון שאפשר לבצע גם מהסלון בבית.
בין אם אתם שומרים על שגרת ספורט קבועה ובין אם אתם עובדים עד מאוחר ומתרצים (היי, אני לא שופט) מומלץ לשמור על שגרת אימון גופני בהיריון. הכושר הבסיסי במהלך ההיריון הוכח כמאזן את תסמיני ההיריון, שמשפר את זרימת הדם והחמצן לעובר, תורם ביציבה נכונה (במיוחד בחודשים שהבטן גדלה), משחרר לחצים ומתחים שעוברים על כל הורים טריים. אז יאללה, עכשיו זה הזמן לשלוח לה "מאמי, איזה צבע של מזרן פילאטיס לקנות לנו?"

2. אב"מ (אבא במטבח) - כשתגדלו (ותתרחבו) תבין מהר מאוד שחלק מלהיות אבא זה לצאת מאזור הנוחות ולהכנס לאזור הקרב - המטבח. נגמרו הימים שאמא שלך הייתה צועקת עליך "לא צריך כפרה עליך". יאללה להפשיל שרוולים ולהתחיל לקלף שני בצלים.

 

מזל טוב אבא!

אתה בטח כבר יודע שגוף האישה עובר שינויים רבים במהלך השבועות הראשונים להריון ואני אלווה אותך במהלך כל הדרך להיות האבא המושלם, מילה של Daddy.
זו יכולה להיות תקופה מבלבלת עבור הורים טריים ולכן תמיד תוכל להתייעץ עם DaddyBro
אתה אף פעם לא יכול לדעת למה לצפות אבל מה שבטוח הוא שמעכשיו, לעולם לא ישעמם לך יותר, אבאל'ה לעתיד.

הערות

לא נמצאו הודעות

כתוב ביקורת

מדריכים אחרונים